Uproszczona księgowość
Jak możemy Ci pomóc w uproszczonej księgowości?
- Poprowadzimy ewidencję podatkową ryczałtu ewidencjonowanego
- Poprowadzimy podatkowe księgi przychodów i rozchodów
- Poprowadzimy ewidencję wyposażenia i środków trwałych
- Rozliczymy kadrowo i płacowo Twoich pracowników
- Poprowadzimy i zweryfikujemy ewidencję przebiegu pojazdu
- Zweryfikujemy dokumenty i ewidencję Twojej sprzedaży
- Zweryfikujemy dokumenty i ewidencje magazynowe
- Zweryfikujemy dokumenty zewnętrzne (przygotowywanie not korygujących, wezwania o duplikaty itp.)
- Poprowadzimy rejestry zakupu i sprzedaży VAT
- Dokonamy rozliczeń podatkowych w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT
- Przygotujemy za Ciebie sprawozdania statystyczne do GUS
- Sporządzimy dodatkowe wnioski, rozliczenia i zestawienia wg Twoich potrzeb lub potrzeb współpracujących z Tobą kontrahentów, banków i innych instytucji
- Wspomożemy Twoją firmę podczas czynności sprawdzających i kontrolnych przeprowadanych przez Urzędy Skarbowe i inne instytucje
Czym jest uproszczona księgowość?
W największym skrócie to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Główną funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.
Dlaczego została wymyślona uproszczona księgowość? Bo jakoś trzeba te podatki obliczać i kontrolować, a małych przedsiębiorców trudno zmuszać do prowadzenia skomplikowanej i kosztownej tzw. “pełnej księgowości”.
Mamy 3 podstawowe formy uproszczonej księgowości:
- Karta podatkowa – zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców, polegająca na płaceniu stałej określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty zależy od ilości mieszkańców w miejscu wykonywania działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności. Polega to na tym, że stawkę podatku określamy w oparciu o specjalną (uniwersalną) tabelę (np. szewc z miasta do 100 tys. mieszkańców zatrudniający 1 pomocnika powinien płacić 500 PLN/mies).
- Ryczałt ewidencjonowany – również obwarowana limitami uproszczona forma płacenia podatku, polegająca na tym, że płacimy określoną stawkę podatku zależną tylko od przychodu (z pominięciem kosztów). Plusem takiego rozwiązania jest to, że stawki ryczałtu są dużo mniejsze niż standardowe stawki podatku, jednak podatek płacimy od tego co sprzedamy – niezależnie czy zarobiliśmy czy nie. Np. sprzedaliśmy za 10000 PLN i płacimy 5,5% ryczałtu czyli 550 PLN zarówno wtedy, jak kosztów mamy 500 PLN, jak i 15.000 PLN.
- Książka przychodów i rozchodów – prosta i najbardziej popularna metoda obliczania podatku polegająca na sumowaniu przychodów i kosztów oraz płaceniu podatku od różnicy – zysku. Podatek jest wyższy niż w przypadku ryczałtu – 18%, 19% lub 32%, w zależności od opcji i poziomu dochodu, jednak nie jest on płacony jeśli działalność nie przynosi zysku.
Dla kogo jest uproszczona księgowość?
Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest stosunkowo prosta i tania a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic poza wysokością podatku i ewentualnie, poziomem przychodów. To z uwagi na niskie koszty, dobry wybór dla mniejszych firm, w których ilość operacji gospodarczych i ich skomplikowanie sprawia, że właściciel doskonale sobie zdaje sprawę na czym zarabia i nie potrzebuje do tego zaawansowanych analiz.
Dlaczego powinieneś wybrać MISMART?
Znamy się na tego typu rozliczeniach jak mało kto. Ponad 80% naszych Klientów działa właśnie na zasadach uproszczonej księgowości.